Naród izraelski

Krótko o Żydach...

Stroje żydowskie  
W życiu każdego Żyda ważną rolę odgrywa jego strój. Mężczyźni noszą czarne kapelusze, zastępowane w szabat przez futrzane czapki. Zakładają białe koszule bez krawata i czarne chałaty, noszą brody oraz krótkie włosy z pejsami. Kobiety zawsze ubierają się skromnie i najczęściej w czarnym kolorze. Mężatki noszą na głowie chusty lub kapelusze. Niektóre zakładają peruki, które uważane są za nakrycie głowy. Rabini najczęściej zakładają czarny garnitur, białą koszulę i jarmułkę. Żydzi w trakcie modlitwy mają na sobie tałes, jarmułkę i tefilin.



Życie codzienne
Każdy żydowski mężczyzna bez względu na wiek powinien uczęszczać do domu nauki (bejt ha-midrasz). W takim domu nauk studiuje się prawo i dyskutuje się nad problemami judaizmu. Kobiety uznawane są za strażniczki żydowskiego domu i czystości rodziny. Wśród skrajnych ortodoksów wczesne małżeństwo jest normą.
Nie uznaje się kontroli narodzin, a wielka rodzina uważana jest za błogosła­wieństwo.
Rozwód jest wydarzeniem godnym pożałowania, ale niektóre małżeństwa mogą okazać się nieważne. Kiedy rozwód jest koniecznością, prawo żydowskie nakazuje, aby mężczyzna dał żonie get, religijny akt rozwodowy, który świadczy, ze kobieta jest wolna i może ponownie wstąpić w związek małżeński.
Każde dziecko żydowskie płci męskiej musi być obrzezane ósmego dnia po narodzeniu. Aktu obrzezania dokonuje mohel przy pomocy dwóch mężczyzn, którzy zwą się perea i mecyc. 

Bar micwa to ceremonia inicjacji chłopca, podczas której trzynastoletni Żyd uznawany jest już za mężczyznę zdolnego do wypełniania wszystkich obowiązków narzucanych przez prawo żydowskie.

Święta żydowskie
Kalendarz religijny Żydów rozpoczyna się w miesiącu nisan (w okresie wiosennym). Najważniejszymi świętami są święta biblijne, które zostały nadane Żydom przez Boga. Wśród nich występują trzy święta pielgrzymie, których obchodzenie wiązało się z odbywaną trzykrotnie w ciągu roku pielgrzymką do Jerozolimy.
Sześć biblijnych świąt Izraela to:


1.   Pesach   (Święto Paschy), które trwa siedem dni i upamiętnia wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej.
2.   Szawuot   (Święto Tygodni) - święto rolnicze (Święto Zbiorów; Święto Pierwszych Owoców)
3.   Rosz Haszana   (Święto Trąbienia) - żydowski Nowy Rok; rocznicą stworzenia świata, dzień odnowienia więzi z Bogiem
4 .   Jom Kippur   (Dzień Pojednania) - Sądny Dzień, Dzień Przebłagania; dzień postu i modlitwy

5.   Sukkot   (Święto Szałasów) - obchodzone na pamiątkę szałasów, w których Izraelici mieszkali na pustyni po wyjściu z Egiptu
6.   Chanuka - przypominające o ponownym poświęceniu Świątyni w Jerozolimie

1 komentarz: